Küsimused mis vajavad vastuseid 3D printeri ostmisel
- Mis on 3D printeri eelarve? Hobi 3D printerid jäävad enamasti 200 euro ja 2000 euro vahele.
- Mis materjale printima hakkad? PETG,PLA,TPU – Pole kambrit vaja ja max hotend temperatuur piisab 250C kraadi ja laud 60C kraadi. ASA, ABS ja Nylon – On kambrit vaja! Hea kui on küttega kamber. Nyloni jaoks võiks hotend olla kuni 350C kraadi ja laud vähemal 90C kraadi võimekusega.
- Kui suuri asju hakkad printima? Teades enamvähem mida printima hakkad saad ka valida prinditava ala suuruse vajaduse. Enamasti on 20x20cm kuni 30x30cm piisav.
- Kui palju on ruumi seal kuhu printer tuleb? Vaata kindlasti kui suur on printer välis mõõtmetelt ja kas liikumiseks on lisaruumi vaja. Näiteks CoreXY 33×33 cm kambriga printer võib laual võtta rohkem ruumi kui 60×60 cm, ning kaaluda üle 30 kilogrammi. Bedslinger 42×42 cm prinditava alaga vajab üle 90 cm liikumis ruumi.
- Kas vajad automaatset filamendi vahetajat? Juhul kui tahad printida mitmevärvilisi või kasutada mitut erinevat materjali detaili printimisel siis vajad automaatset filamendi vahetajat
Kui peale artikli lugemist jääb küsimusi siis võta meiega ühendust ja anname nõu. Kindlasti loe läbi artikli viimane osa kus on praktilise nippe kuidas saada parimat tagasisidet 3D printerite omanikelt!
3D Printeri kinemaatika tüübid
3D printereid on erinavate ehitustüüpidega. Põhilisteks on Bedslinger ja Core XY. Lisaks eelmainitutele on veel mitmeid printerite ehitus tüüpe kuid Bedslinger ja CoreXY on põhilised. Vastavalt 3D printeri kasutus vajadusele saame valida 3D printeri ehitus tüübi.
Bedslinger
Bedslinger on 3D printer millel on liikuv alusplaat/printimise aluspind mis liigub tavaliselt mööda Y telge ehk liigub ette-taha.
Plussid:
- Lihtsus: Bedslingerid on tavaliselt lihtsamad seadistada ja hooldada, mis teeb nad suurepäraseks algajatele.
- Kuluefektiivsus: Nad on sageli taskukohasemad kui CoreXY printerid.
- Lai saadavus: Turul on palju mudeleid, mis pakuvad erinevaid võimalusi erinevatele eelarvetele ja vajadustele.
Miinused:
- Printimise kvaliteet: Liikuv voodi võib põhjustada probleeme printimise kvaliteediga, eriti kõrgemate printide puhul.
- Kiirus ja vibratsioon: Liikuv voodi võib põhjustada vibratsioone, mis võivad mõjutada printimise kvaliteeti suurematel kiirustel.
- Ruum: Nad vajavad tavaliselt rohkem ruumi liikuvate voodite tõttu. Näiteks 42x42cm alusplaadiga Anycubic Kobra 2 Max printeri jaoks on vaja kokku vähemalt 90cm ette-taha suunas vaba ruumi
- Raske on sooja hoidvat kambrit ümer teha.
Core XY
Core XY tüüpi 3D printeril liigub alusplaat Z telge pidi ehk üles-alla.
Plussid:
- Kiirus ja täpsus: CoreXY printerid on tuntud oma suure kiiruse ja täpsuse poolest tänu kergetele liikuvatele osadele ja tõhusale rihmasüsteemile.
- Stabiilsus: Fikseeritud voodi disain vähendab vibratsioone, mis parandab printimise kvaliteeti, eriti kõrgemate printide puhul.
- Kompaktne disain: Neil on sageli kompaktsem jalajälg võrreldes bedslingeritega, mis teeb nad sobivaks väiksematesse tööruumidesse.
- Oluliselt lihtsam on printerile sooja hoidvat kambrit ümber teha.
Miinused:
- Kompleksus: Rihmasüsteem võib olla keerulisem seadistada ja hooldada.
- Maksumus: Üldiselt võivad CoreXY printerid olla kallimad tänu oma arenenud mehaanikale.
- Kalibreerimine: Nad võivad vajada täpsemat kalibreerimist, et säilitada täpsust.
3D printer kambriga või ilma?
Kambriga ja ilma kambrita 3D-printeritel on mõlemal oma eelised ja puudused. Kui on plaanis printida ABS, Nylon, ASA,PP materjale siis on kambrit vaja ja kui võimalik siis isegi küttega kamber. Kui plaanis kasutada PLA, PETG ja TPU materjale siis pole kambrit vaja. Kambriga 3D printer on hea kuna kamber hoiab tolmu ja lemmikloomad komponentidest eemal. Peamine miinus kambriga printeril on ligipääs hooldusel.
Kambriga 3D printerid
Plussid:
- Temperatuuri kontroll: Kamber aitab hoida ühtlast temperatuuri, mis on eriti oluline kõrgema temperatuuriga printimismaterjalide, nagu ABS, puhul. See vähendab printimisvigade ja deformatsioonide riski.
- Ohutus: Kamber kaitseb kasutajat kuumade osade ja liikuvate mehhanismide eest, muutes printeri kasutamise ohutumaks.
- Vähem müra ja lõhnu: Kamber aitab summutada printimise ajal tekkivat müra ja vähendada lõhnade levikut
Miinused:
- Hind: Kambriga printerid on tavaliselt kallimad kui ilma kambrita mudelid
- Suurus: Kamber lisab printerile mahtu, mistõttu võib see võtta rohkem ruumi
- Juurdepääs: Kamber võib raskendada printeri hooldust ja printimisprotsessi jälgimist
Ilma kambrita 3D printerid
Plussid:
- Hind: Ilma kambrita printerid on tavaliselt odavamad, mis teeb need kättesaadavamaks hobikasutajatele.
- Lihtne juurdepääs: Ilma kambriga printerid võimaldavad lihtsamat juurdepääsu printimisalale, mis võib olla kasulik hoolduse ja printimise jälgimise jaoks.
- Kompaktsus: Need printerid on tavaliselt väiksemad ja kergemad, mistõttu sobivad paremini piiratud ruumiga keskkondadesse.
Miinused:
- Temperatuuri kõikumised: Ilma kambriga printerid on tundlikumad keskkonnatemperatuuri muutustele, mis võib mõjutada printimise kvaliteeti.
- Ohutus: Avatud printerid võivad olla vähem ohutud, kuna kasutaja võib kergemini kokku puutuda kuumade osade ja liikuvate mehhanismidega.
- Müra ja lõhnad: Ilma kambriga printerid võivad olla mürarikkamad ja levitada rohkem lõhnu.
Prinditava detaili maksimum suurus
3D printeri alusplaadi (bedplate) X ja Y telgede mõõtudest oleneb kui suuri asju saab printida. Tavaliselt on kõrgus ehk Z telje mõõt sama või veidi suurem kui X või Y teljel.
Kui sa tead ette, et hakkad printima väikseid asju või on piiratud ruum kuhu 3d printer peaks mahtuma siis vali väiksema tööalaga printer. Sama ka vastupidi. Kui tead ette, et hakkad suuremaid asju printima siis vali vastavalt ka parajalt suure tööalaga 3d printer või isegi printer millel on põhjaplaadi asemel lint millele prinditakse.
Kui valid oma esimest 3D printerit siis ära muretse suure tööala pärast. Tõenäoliselt hakkad enamasti printima väiksemaid asju ja suurt alusplaati soojendades raiskad elektrit. Soovitame esimese 3d printeri X ja Y telgedel tööala suuruseks 20x20cm kuni 30x30cm.
Parimad kohad kust leida 3D printerite kohta kasutjate tagasisidet
Enne ükskõik millise seadme ostmist on mõistlik uurida tagasisidet ja probleeme. 3D printerite omamisega tuleb arvestada, et tuleb palju probleeme ja edukaks 3D printimiseks on vaja neile probleemidele lahendusi leida. Mõne 3D printeriga tuleb kaasa rohkem probleeme ja teistega vähem. sama kehtib ka konkreetse 3D printeri mudeliga – mõnel prindib sama printer hästi ja teistel on ainult probleemid.
Kui oled valinud välja 3D printerid mis vastavad su vajadustele siis enne lõpliku valiku tegemist tuleb uurida nende kohta lähemalt. Enamasti leiad tagasisidet 3D printeri kohta juba printerit ostes veebipoes, kuid veebipoes olev tagasiside pole alati objektiivne. Selleks, et saada päris tagasisidet ja näha mis probleemid konkreetse 3D printeriga on tuleb teha otsinguid erinevatel lehtedel.
- Googelda oma valitud printeri nime ja lisa võtmesõnu nagu: Reviews, Problem, Customer service, Upgrade.
- Mine Youtube.com ja otsi oma 3D printeri mudelit. Lisada otsingule võid ka esimeses punktis kasutatud võtmesõnu.
- Reddit.com tee sama nagu esimeses ja teises punktis. Teinekord võib just Redditist väga head infot saada.
- Printables.com ja Thingiverse.com on leheküljed kust saad 3D mudeleid alla laadida. Otsides nendelt lehekülgedelt oma 3D printerit, näed milliseid lisasi või uuendusi on printeri omanikud oma printeritele teinud.
- Kõige parem nipp on minna Facebooki ja otsida sealt üles oma soovitava 3D printeri grupp ja liituda selle grupiga. Juba see kui grupp on väga väike on ohu märk. Grupis lugedes ja võtmesõnu kasutades grupis otsides saad kõige parema ülevaate mis probleemid sellel 3D printeril on.
See kui näed 3D printeri kohta uurides, et inimestel on esimese kihiga probleeme siis see pole tavaliselt seotud printeriga vaid kasutaja kompetentsusega.
Teiste probleemide puhul tuleb hinnata kas on lahendus probleemile olemas. Näiteks võib printer juba ostes vajada uuendusi, et probleeme ei tekiks. Võimalik, et on olemas uuendatud tükk mis lahendab printeriga seotud probleemi või on lahendus Printablesi või Thingiverse lehel olemas.