Kuidas alustada 3D printimisega?

3D printimine on põnev ja kiiresti arenev tehnoloogia, mis võimaldab luua füüsilisi objekte digitaalmudelite põhjal. 3D printer on asendamatu tööriist toetamaks igasuguseid hobitegevusi. Näiteks kui sulle meeldib puutööd teha ja vajad erilisi tööriista hoidjaid ja lisasi oma tööriistadele siis 3D printeriga on see lihtne. Kui oled kirglik kalamees siis saad 3D printeriga printida lante ja lantide vorme. Mis iganes hobi ka poleks leiab alati midagi kus 3D printimine saab abiks olla. Kui sul veel 3D printerit ei ole ja ei tea kust alustada siis panime kokku artikli aitamaks sul saada ülevaate mida on 3d printimiseks vaja!

Mida on vaja 3D printimiseks

Modelleerimise tarkvara

Modelleerimise tarkvara võimaldab luua 3D mudeli mida saad printida või ka näiteks lasta CNC masinaga metallist välja lõigata.

Erinevaid variante millise programmiga oma mudel luua on palju. Näiteks tuntumad on TinkerCAD, Freecad, Solidworks, Blender, Fusion, Solidedge ja Rhinoceros. Osad neist on tasuta ja mõned neist maksavad kuni tuhandeid eurosi aastas.

Meie soovitus on nende seast valida Fusion. Fusion on Autodeski toode ja on olemas ka hobi litsents mis on tasuta koduseks kasutuseks. Fusionit on hea õppida kuna tarkvara on loogilise ülesehitusega ja internetis on tohutult õpetusi ja videosi kuidas Fusionit kasutada. Lisaks on Fusionis ka lehtmetalli ja CNC moodulid ka tasuta versioonis olemas.

Inglisekeelsed Fusioni õpetusvideod – https://www.youtube.com/@LearnEverythingAboutDesign

Eestikeelsed Fusioni modelleerimise videod Tõnu Leemetilt – https://www.youtube.com/watch?v=ZTl0tGJc7b8&ab_channel=T%C3%B5nuLeemet

https://www.youtube.com/watch?v=_TAmxFkHM4Q&ab_channel=T%C3%B5nuLeemet

Fusioni tasuta litsentsi leiad – https://www.autodesk.com/products/fusion-360/personal

Slicer

Slicer on tarkvara mis teeb 3D mudelist juhised 3D printerile. Slicer on see programm kus saad sättida kõike mis on printimisega seotud – kihtide arvu, temperatuure, printimise asendit, tugimaterjali seadeid, detaili sisu täite % jne.

Üldiselt tuleb Slicer 3D printeriga kaasa või tootja soovitab millist slicerit kasutada.

Üldiselt on kõik Slicerid tasuta.

Tuntumad ja parimad slicerid on Cura, Orca ja Prusa slicer. Viimasel ajal meeldib meile kõige rohkem Orca kuna Orcal on kõige rohkem seadistus võimalusi ja programmis on temperatuuri tornid ja muud 3D printeri kalibreerimise testid sisse ehitatud.

Kui oled alustamas 3D prinimisega siis Cura on väga hea valik. Lihtne ja loogiline kasutaja kogemus teeb Curast ühe kõige popullaarsema Slicer tarkvara.

Cura sliceri leiad – https://ultimaker.com/software/ultimaker-cura/

3D printer

3D printeri valimiseks on vaja teada milleks hakkad kasutama printerit ja mis on eelarve.

Hobi kasutuseks sobivad FDM ja SLA 3D printerid.

FDM (Fused deposition modeling) on enim kasutatav 3d printeri tehnoloogia. FDM printerid kasutavad plastik “niiti/lõnga” ehk filamenti. Enamasti kasutatakse 1.75mm läbimõõduga filamenti. 1.75mm filamenti sortiment on väga lai. Leidub palju erinevaid materjale ja värve.

FDM printimine on kõige lihtsam kasutades PLA ja PETG materjale. Printeri ja detailide puhastamine pole suur asi võrreldes SLA tehnoloogiaga.

SLA (Stereolithography) on resin ehk vedelate vaikudega printimine. Vedelate vaikudega printimise eeliseks on deitailsus. Kihtide kõrguse on millimeetrite asemel mikronites. Näiteks 25 mikronit on vaid 0.025mm.

SLA tehnoloogial on ka miinuseid. Enamasti on SLA 3D printerid väiksema tööalaga, ehk et saab väiksemaid asju ainult printida. Lisaks on ka terviseoht kuna vaigud eritavad mürgiseid gaase ja vaja on head ventilatsiooni ning respiraatorit.

Ka printeri puhastamine ja detaili puhastamine võtab aega. Detail tuleb tavaliselt puhta alkoholiga pesta vaigust puhtaks ja sama tuleb ka teha printeri vaigu anumaga.

Üldiselt kui valida SLA printimis meetod siis tuleb juurde osta ka puhastus masin ja ka UV järeltöötlus masin mis kõvendab vaigu peale printimist.

Meie soovitus on alustada FDM printeriga. Kui aga plaanis on keskenduda väikeste kujukeste printimisele mis vajavad kõrget detailsust siis on mõtekas valida SLA printer.

Juhul kui midagi jäi segaseks või soovid millegi kohta täpsemalt küsida siis kirjuta meile email või kasuta paremal all nurgas olevat jutumulli ja aitame!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *